tenseventyfive
Full Member
- #1
Thread Owner
Can someone answer a few questions? First off, what capacity is adequate to use for hunting garage sales, assuming I want to weigh sterling items as well as jewelry. A 10g scale? 20g? Most of the ones I see posted on ebay for sale seem to be either of those. Secondly, how to you calculate a price to offer based on grams? With an ounce being roughly 28 grams, if I found a 10g necklace, hypothetically at $40/oz. silver, its melt would be approx $14.28 (40/28g=1.42 per g, times 10), so then I should offer a priced based on that, assuming what % profit I would be happy with? And how does a person find a refinery to sell the silver to? I keep getting more industrial listings when I search. Lastly since a lot of silver seems to be .925, do I factor that in? For example:
10g necklace with 40/oz silver = $14.28
but it's .925, so then do I go $14.28 x .925 = $13.21, and make my offer on that?
Lots of calculations involved on a Saturday morning lol.....
Thanks for any help !
10g necklace with 40/oz silver = $14.28
but it's .925, so then do I go $14.28 x .925 = $13.21, and make my offer on that?
Lots of calculations involved on a Saturday morning lol.....
Thanks for any help !